Zdjęcie przedstawia dziewczynę od pasa w dół, trzymającą kartkę z napisem "Endometrios"

Endometrioza powstaje w bólu

Endometrioza co to takiego ? Odczuwasz silne bóle, występujące regularnie w dolnej części brzucha, zwłaszcza przed, w trakcie i po miesiączce. A przy tym bolesne miesiączki są długie i obfite. Ból pojawia się też w trakcie jajeczkowania i podczas oddawania moczu. Często odczuwasz go podczas stosunku seksualnego, a czasem zdarza się plamienie międzymiesiączkowe. Niewielkie ilości krwi zauważyłaś w stolcu lub moczu… Wszystko wskazuje, że możesz mieć endometriozę.

Endometrioza objawy

Ten trudny do zniesienia ból spowodowany jest rozrostem w macicy błony śluzowej (endometrium), która następnie przemieszcza się do różnych narządów. Jeśli jesteś zdrową kobietą, w Twoim cyklu miesiączkowym narastająca w macicy błona śluzowa złuszcza się w trakcie miesiączki. Czasem jednak zdarza się, że wraz z krwią przedostaje się poprzez jajowody do jamy brzusznej: otrzewnej, jelit, pęcherza. Krew nie znajduje ujścia, tworzy się stan zapalny na skutek, którego powstają guzy i zrosty. Endometrioza może też przyczyniać się do bezpłodności. U kobiet ze stwierdzoną chorobą, płodność jest dziesięciokrotnie niższa niż u kobiet zdrowych. Zrosty w jamie brzusznej oraz wewnątrz macicy, utrudniają zapłodnienie i dotarcie jaj do macicy. Negatywne skutki mogą też wywoływać wydzielane przez ogniska endometriozy substancje oraz enzymy.

Nieodkryta tajemnica endometriozy

Endometriozę bardzo trudno rozpoznać, a zaawansowana choroba powoduje powikłania wpływające na jakość Twojego życia. Dlaczego? Ponieważ wywołuje chroniczne stany zapalne, które podrażniają otrzewną i przyczyniają się do powstawania zrostów. A te z kolei mogą wpływać np. na niedrożność jajowodów i jelit. W skrajnych przypadkach, możesz być zmuszona do wykonania stomii (sztuczny odbyt), usunięcia jajników, jajowodów, a nawet macicy.

Nie do końca zostały zbadane przyczyny endometriozy. Do tej pory nie wyjaśniono np. skąd obecność komórek endometrium w tak odległych miejscach, jak płuca czy ośrodkowy układ nerwowy. Jej powodem może być niewydolność Twojego układu immunologicznego. Może mieć także podłoże genetyczne, czyli problemy z endometriozą wcześniej miała Twoja mama, siostra lub babcia.

Endometrioza – wyzwaniem dla ginekologa

Dla specjalisty – lekarza wskazaniem do endometriozy z pewnością będą Twoje bolesne miesiączki. Oprócz badania ginekologicznego do jej zdiagnozowania potrzebne będzie badanie USG, badanie krwi (poziom markeru CA-125), tomografia komputerowa, a czasem rezonans nukleomagnetyczny i laparoskopia zwiadowcza.

Endometriozę możesz leczyć farmakologicznie, co spowolni lub zahamuje postęp choroby. Zwykle lekarz zaleca stosowanie leków antykoncepcyjnych i preparatów hamujących wzrost błony śluzowej w macicy oraz istniejących ogniskach endometriozy. Niestety, specyfiki te niekorzystnie wpływają na szansę zajścia w ciążę.

Endometriozę leczy się też operacyjnie, głównie laparoskopowo. Chirurgicznie można usunąć ogniska choroby oraz przywrócić prawidłowe funkcjonowanie narządów miednicy. Decydując się na zabieg pozbędziesz się uciążliwego bólu, ale także poprawisz swoją płodność oraz ograniczysz ryzyko nawrotu endometriozy.

Słowa kluczowe: endometrioza, choroba, lekarz ginekolog

Scroll to Top