Nerki oczyszczają organizm z toksyn
Nerki spełniają ważną rolę w Twoim organizmie filtrując toksyczne substancje. Jednocześnie narażone są na różne schorzenia, które mogą powodować ich niewłaściwą pracę.
Te dwie nieco większe fasolki wytwarzają od 180 do 220 l moczu pierwotnego, z tego po przesączeniu wydalane jest jedynie 1,5 l. Przez obie nerki w ciągu doby przepływa 1500 l krwi. Dzięki nim z organizmu usuwane są produkty przemiany materii, toksyny i nadmiar wody. Poza tym „czuwają” nad odpowiednim składem elektrolitów oraz regulują gospodarkę kwasowo-zasadową. Produkują też hormony, które odpowiadają za nasze ciśnienie tętnicze, wytwarzanie czerwonych krwinek i strukturę kości.
Jednak tak, jak inne narządy narażone są na choroby, które mogą objawiać się np.: tępymi bólami, kolką nerkową, bolesnym oddawaniem moczu, częstym lub nocnym oddawaniem moczu, małomoczem lub bezmoczem. Ponadto innym chorobom może towarzyszyć: wielomocz, krwiomocz, silnie pieniący się mocz, a także związane z nieprawidłową dietą obrzęki wokół oczu, rąk i kostek.
Bakterie w układzie moczowym
Jednym z problemów Twoich dróg moczowych może być obecność w nich drobnoustrojów, powodujących zakażenie układu moczowego. Ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu zwykle jest objawem zapalenia pęcherza moczowego. Odczuwasz wtenczas potrzebę częstego lub natychmiastowego oddania moczu i dyskomfort w dole brzucha. Kiedy jednak bakterie trafią do nerek, pojawia się gorączka i dreszcze charakterystyczne dla ostrego stanu zapalnego układu moczowego, to mogą być objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek.
W ponad 90 proc. przyczyną zakażenia układu moczowego jest bakteria Escherichia coli, ale jego rozwojowi mogą sprzyjać także inne drobnoustroje. Powodem może być m.in. utrudniony odpływ moczu z nerki spowodowany kamicą nerkową bądź kamicą pęcherza moczowego, u mężczyzn – chorobami prostaty, u kobiet – problemami w obrębie narządu rodnego, obecnością cewnika w pęcherzu moczowym lub cukrzycą. Na zakażenie układu moczowego zdecydowanie bardziej podatne są panie.
Kilka powodów nietrzymania moczu
Dokuczliwym, a jednocześnie najczęściej spotykanym problemem jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Zwykle następuje w czasie kaszlu, kichania, śmiechu. Spowodowane jest osłabieniem dna miednicy, dlatego odpowiednimi ćwiczeniami należy wzmacniać jej mięśnie, a wtedy problem może nawet ustąpić.
Konsekwencją nieprawidłowej lub nadmiernej aktywności mięśni pęcherza jest nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Wówczas odczuwamy bardzo silną potrzebę natychmiastowego oddania moczu, który wypływa w ciągu kilku sekund. Parcie to jest odczuwalne w dzień i w nocy, a może być spowodowane m.in. zmianą pozycji ciała lub dźwiękiem lejącej się wodą. Powodem dolegliwości jest też zapalenie pęcherza lub choroby neurologiczne: Parkinson, Alzheimer, stwardnienie rozsiane lub choroby gruczołu krokowego u mężczyzn.
Przepełnienie pęcherza i związane z tym nietrzymanie moczu może być spowodowane przeszkodą w jego odpływie. Najczęściej występuje u mężczyzn z chorobami gruczołu krokowego. Taka przeszkoda prowadzi do rozwoju nefropatii zaporowej, dlatego należy umówić wizytę u urologa.
Problemy nietrzymania moczu można złagodzić rezygnując z działających moczopędnie napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę oraz zadbać o prawidłową wagę ciała. Pamiętajmy też, że wychodząc z domu trzeba ograniczyć spożycie płynów, ale koniecznie uzupełnić je po powrocie. Ponieważ powinniśmy wypijać ok. 2 litrów wody na dobę.
Choroby nerek groźne dla zdrowia
Możesz nawet nie zauważyć, kiedy zachorujesz na kłębuszkowe zapalenia nerek. Choroba ta jest konsekwencją walki organizmu z infekcją wywołaną przez bakterie lub wirusy, których antygeny gromadzą się w drobnych naczyniach kłębuszków nerkowych. Kłębuszkowe zapalenie nerek, jeśli przejdzie w stan przewlekły, może trwać latami i wtedy staje się niebezpieczne dla organizmu. Prowadzi bowiem do przewlekłej choroby nerek, której objawy są dość powszechne, a więc i często lekceważone. Początkowo, to: uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją, brak apetytu, nudności i wymioty, bezsenność, kurcze mięśni w nocy, obrzęki nóg i twarzy, suchość i swędzenie skóry, częste oddawanie moczu szczególnie nocą, nadciśnienie tętnicze, duszność. Jednak w tym czasie zwiększa się około 5-krotnie ryzyko miażdżycy i chorób serca, a prawdopodobieństwo śmierci z powodu zawału lub udaru mózgu wzrasta 10-krotnie w porównaniu z osobami zdrowymi. Nieleczona przewlekła choroba nerek prowadzi do tzw. schyłkowej niewydolności nerek i konieczne jest podłączenie do sztucznej nerki (dializa) lub transplantacja.
Nieleczone infekcje lub zapalenie pęcherza moczowego może natomiast spowodować odmiedniczkowe zapalenia nerek. Schorzenie posiada stadium ostre, które zwykle udaje się wyleczyć w ciągu kilku dni. W stadium przewlekłym konieczna jest antybiotykoterapia, istnieje bowiem zagrożenie niewydolności nerek. A w krańcowych przypadkach nawet konieczność usunięcia uszkodzonej nerki.
Czynniki, które sprzyjają rozwojowi choroby nerek, to: cukrzyca i nadciśnienie, choroby nerek w rodzinie, proces starzenia się, kamica moczowa, nowotwór, stosowanie niektórych leków np. przeciwbólowych lub z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, a także niektóre antybiotyki oraz używane środki kontrastowe w badaniach diagnostycznych.
Powinieneś pamiętać, że diagnozę stanu nerek umożliwiają proste badania: pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ogólne badanie moczu i badanie poziomu kreatyniny, a dodatkowo oznaczenie cukru i cholesterolu, co pozwoli ocenić ewentualne nieprawidłowości występujące w organizmie.
Jeśli więc pojawiają się problemy z nerkami lub inne niepokojące dolegliwości, najlepiej umówić telefonicznie wizytę z lekarzem POZ w Centrum Obsługi Medycznej.