objawy chorób układu oddechowego

Objawy chorób układu oddechowego

Specyficzne i niespecyficzne objawy chorób układu oddechowego

Męczy Was kaszel, a może duszności? To najczęstsze problemy zdrowotne, z jakimi pacjenci zgłaszają się do Poradni Chorób Płuc – NZOZ Atomed w Centrum Obsługi Medycznej w Chorzowie. Chorzy zwykle skarżą się, że szybko się męczą, trudność sprawia im wykonywanie prostych czynności domowych oraz pokonywanie wzniesień np. podczas wchodzenia po schodach lub marsz pod górę. Czy symptomy te zawsze wskazują na chorobę układu oddechowego?

Niespecyficzne objawy w schorzeniach dróg oddechowych

Objawów chorobowych ze strony układu oddechowego może być wiele, niestety często są one niespecyficzne, czyli nie dające się przyporządkować konkretnemu schorzeniu. – Kaszel nie tylko towarzyszy poważnym chorobom dróg oddechowych, ale też infekcjom, a nawet problemom ze strony przewodu pokarmowego. Przykładem może być choroba refluksowa przełyku, która może objawiać się wielomiesięcznym, a nawet wieloletnim kaszlem – tłumaczy lekarz pulmonolog dr n. med. Szymon Dworniczak kierownik NZOZ Atomed z Centrum Obsługi Medycznej w Chorzowie. 

To co specjaliści zwykle określają jako duszność, a więc dyskomfort w klatce piersiowej czy problem z oddychaniem – u każdego pacjenta może wywoływać inne, bardzo subiektywne odczucie. Chorzy zwykle skarżą się na problemy z nabraniem lub wypuszczeniem powietrza, podejmowaniem wysiłku, czy też na trudności z oddychaniem w pozycji leżącej. Ale nawet tak niepokojący objawy, jak krwioplucie czasem może dotyczyć jamy ustnej lub górnych dróg oddechowych.

Ponieważ płuca nie bolą, ten symptom pojawia się najpóźniej, zwykle w przypadku zaawansowanej choroby dróg oddechowych, która atakuje już ścianę klatki piersiowej lub narządy śródpiersia. Znacznie częściej ból w klatce piersiowej jest objawem chorób układu krążenia lub układu kostno-stawowego.

Nie należy jednak lekceważyć, wydawałoby się z pozoru nietypowych dla układu oddechowego objawów, takich jak: utrata masy ciała, brak apetytu, stany podgorączkowe lub gorączkowe o przewlekłym charakterze, gdyż mogą wskazywać np. na przewlekły proces zapalny typowy na przykład dla gruźlicy. 

Specyficzne choroby płuc

Częste choroby układu oddechowego zwykle są związane z ograniczeniem przepływu powietrza w drogach oddechowych. Możemy mieć wtedy do czynienia np. z tzw. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc lub astmą. 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) najczęściej powstaje w wyniku palenia tytoniu. Mogą ją wywoływać również inne czynniki, obecnie coraz częściej jest to zanieczyszczone powietrze lub praca w szkodliwych warunkach. – Badania prowadzone wśród kobiet wykazały, że POChP ujawnia się u części z nich, pomimo że nie nigdy nie paliły papierosów i nie były narażone na dym tytoniowy. Jednak cierpiące na nią panie – częściej niż inne z przebadanej populacji – wdychały dymy i pyły powstałe ze spalania biomasy, a więc m.in. pracowały przy kuchennym piecu – przedstawia wyniki badań dr Szymon Dworniczak.

Dla kobiet niekorzystnie przedstawiają się również wskaźniki zapadalności na nowotwory płuc. Dziś zachorowalność u mężczyzn – częściej dotkniętych rakiem płuc –utrzymuje stałą wzrostową wartość, z kolei u kobiet wskaźnik ten drastycznie rośnie. Tym samym – w tych niechlubnych statystykach – panie powoli doganiają panów. 

Scroll to Top