samobadanie piersi

Samobadanie piersi

Samobadanie najlepszym sposobem na raka piersi

Piersi są ważnym kobiecym atrybutem, ale bywa, że i powodem poważnych problemów zdrowotnych. A najpoważniejszy to oczywiście rak piersi, który jest najczęstszym wśród nowotworów złośliwych głównie u kobiet, zbierającym śmiertelne żniwo.

Rak piersi zwykle pojawia się u pań w starszym wieku, ale też może być uwarunkowany genetycznie. A więc jeśli na nowotwór piersi zachorował ktoś z bliskich krewnych (mama, córka, babcia, siostra, ciocia), najlepiej wykonaj badania genetyczne, które mogą uratować życie. Inne czynniki ryzyka zwiększające możliwość zachorowania na ten nowotwór, to m.in.: wcześniej przebyty rak piersi, jajnika, jelita grubego lub endometrium, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku (przed 12. rokiem życia), menopauza w późnym wieku (po 55. rokiem życia), bezdzietność, urodzenie pierwszego dziecka w starszym wieku.

Jak wykonać samobadanie piersi? 

W diagnozowaniu raka piersi bardzo ważna jest profilaktyka, o którą możesz zadbać sama. Regularne comiesięczne samobadanie piersi pozwoli uchwycić każdą zmianę już we wczesnym stadium rozwoju. Najlepiej stojąc przed lustrem, pod prysznicem lub leżąc, unieś ręce i dokładnie oceń symetrię, kształt piersi również pod pachą. Musisz obejrzeć brodawki, przyjrzeć się czy nie wystąpiły wciągnięcia, przebarwienia, drobne owrzodzenia lub niegojące się rany i czy nie wydobywa się z nich wydzielina. Mocno naciskając piersi, miejsce po miejscu, wyczujesz pod dotykiem ewentualne zmiany, sprawdzisz czy nie występują niepokojące pofałdowania skóry. Niepokojący może być też ból w piersi lub w jej okolicy. Pierwsze samobadanie najlepiej wykonaj w obecności lekarza. A potem systematycznie, zawsze tydzień po miesiączce. Jeśli jesteś po menopauzie powinnaś wybrać sobie jeden dzień w miesiącu. Samokontrola nie zwalnia z okresowych wizyt u lekarza. 

Nie każdy guzek to nowotwór złośliwy. Spośród 80 proc. wykrytych przez same kobiety zmian, aż 75 proc. stanowią torbiele, włókniaki i tłuszczaki o łagodnym charakterze. Nie mniej wszystkie wymagają konsultacji medycznej, a czasem wykonania wielu dodatkowych badań. 

Nowoczesne metody diagnozowania raka piersi

Obecnie najlepszą metodą wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium jest mammografia. Takimi badaniami przesiewowymi, które przeprowadza się co dwa lata, objęte są kobiety w wieku 50 – 69 lat. Dla młodszych pań, ze względu na inną budowę piersi, skuteczniejsze jest USG. Badanie ultrasonograficzne, które powinnaś wykonać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego jest bezbolesne i bezpieczne nawet jeśli jesteś w ciąży.

W diagnozowaniu raka piersi pomocna jest też elastografia umożliwiająca ocenę twardości tkanek. Tkanki zdrowe są miękkie i elastyczne, a zmienione chorobowo – twarde i nieodkształcające się pod naciskiem. Zmiany w twardości tkanek przedstawia się w formie kolorowych map zwanych elastogramami. Jeszcze inną metodą jest rezonans magnetyczny piersi, który pozwala na zobrazowanie wczesnych zmian, niewidocznych w tradycyjnym badaniu mammograficznym lub USG.

W leczeniu raka piersi najważniejszy jest czas zdiagnozowania choroby. Dlatego tak istotne znaczenie ma samokontrola, która pozwoli Ci szybko uchwycić zmiany, a w konsekwencji wdrożyć terapię, zastosować mniej agresywne formy leczenia, a także stwarza największe szanse powrotu do pełnego zdrowia.

Scroll to Top