na zdjęciu jest mężczyzna trzymający się za bolący żołądek

Stres i leki zwiększają ryzyko choroby wrzodowej

Stres, leki i Helicobacter pylorii zwiększają ryzyko choroby wrzodowej

Żyjesz i pracujesz w nieustannym stresie, a przy tym nieregularnie odżywiasz się? – możesz zachorować na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Jednak to nie jedyna przyczyna tej poważnej choroby, która dotyka ludzi prowadzących również bardziej unormowany tryb życia.

Dziś wiadomo, że do powstania wrzodów żołądka głównie przyczynia się Helicobacter pylori – bakteria, która uszkadza komórki błony śluzowej, wywołując jej zapalenie. Wydzielający się w nadmiarze kwas solny doprowadza do nadżerek, a następnie do owrzodzenie żołądka i dwunastnicy. Powstałe ubytki błony śluzowej mogą mieć wielkość do kilku centymetrów i głębokość nawet do kilkunastu milimetrów. Helicobacter pylori może być też powodem choroby nowotworowej. W Polsce bakterią zakażonych jest ok. 90 proc. dorosłych osób, przy czym ryzyko zachorowania na chorobę wrzodową zwiększają głównie dwa jej szczepy.

Do powstanie wrzodów żołądka przyczyniają się również leki, a wśród nich powszechnie stosowane środki przeciwbólowe, skłonności genetyczne oraz palenie papierosów. Większe ryzyko pojawienia się wrzodów w przewodzie pokarmowym występuje u osób z grupą krwi 0.

Uporczywy ból brzucha i paląca zgaga

Głównymi objawami choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy jest przewlekły piekący ból brzucha poniżej mostka, uczucie głodu, a czasem uczucie pełności, zgaga, odbijanie się, mdłości, a nawet wymioty.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy wymaga konsultacji medycznej. Zwykle lekarz zleca wykonanie badania endoskopowego, czyli gastroskopii, która pozwala ocenić stan błony śluzowej żołądka oraz pobrać wycinki do badań m.in. na obecność Helicobacter pylori. Przeprowadza się też testy: oddechowy, krwi na obecność przeciwciał przeciwko Helicobacter pylori oraz na obecność antygenów w kale. Badania wykonuje się w laboratorium lub można zrobić test samemu kupując zestaw w aptece. Badaniem uzupełniającym może być RTG (rentgen) przewodu pokarmowego.

Antybiotykiem w Helicobacter pylorii

Jeśli powodem choroby wrzodowej jest Helicobacter pylorii lekarz z pewności przepisze dwa odpowiednio dobrane antybiotyki oraz lek z grupy blokerów pompy protonowej zmniejszający wydzielanie soku żołądkowego. Duża skuteczność takiego leczenia pozwala uniknąć operacji. Warto jednak pamiętać, że niewyleczone wrzody mają tendencję do nawrotów.

Ponadto stosuje się leki działające osłonowo na śluzówkę żołądka oraz przyspieszające gojenie wrzodów. Warto też dobrać dietę, która zmniejszy dolegliwości związane z chorobą wrzodową. W posiłkach należy unikać m.in. potraw pikantnych, tłustych i smażonych, słodyczy, mocnej kawy i herbaty, soków owocowych. Koniecznie też należy też rzucić palenie papierosów.

Słowa kluczowe: #ChorobaWrzodowa, #HelicobacterPylori

Scroll to Top