Biały uśmiech

Twój biały uśmiech

Chcesz ładnie wyglądać, musisz zadbać o zęby

Twój biały uśmiech, z „garniturem” pięknych i zadbanych zębów, to nie tylko ozdoba, ale też przejaw zdrowia i dbałości o własny wygląd. Natura już zdecydowała, o tym jakie masz uzębienie, a Ty możesz je zachować nawet przez całe życie, jeśli zatroszczysz się o jego codzienną higieną, właściwą dietą oraz… cykliczne wizyty u stomatologa. 

Zęby najlepiej myj po każdym posiłku, jednak nie rzadziej niż dwa razy dziennie – rano i wieczorem, co najmniej dwie minuty, stosując pastę z fluorem. A do płukania jamy ustnej używaj małej ilości wody, dzięki czemu fluor będzie działał skuteczniej.

Czyścisz, masz… zdrowe zęby

Szczoteczką oczyszczasz zęby tylko w 25 proc., dlatego dodatkowo stosuj nitkę dentystyczną do usuwania resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Możesz też zamienić manualną szczoteczkę na soniczną, przy pomocy, której usuniesz 10-krotnie więcej osadu i płytki nazębnej. Wybierając ją warto zwrócić uwagę, czy posiada akceptację Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, a jej skuteczność został potwierdzona w badaniach klinicznych.

Dodatkowo można stosować odpowiednie płyny do płukania, usuwające bakterie w jamie ustnej oraz odświeżające oddech. Poza tym dobrze dobrany płyn korzystnie działa na podrażnione, zapalone, a nawet krwawiące dziąsła. 

Jesz zdrowo, masz… ładny uśmiech

Zdrowe i mocne zęby wymagają właściwej diety bogatej w składniki mineralne i ułatwiające ich wchłanianie witaminy. Właściwą twardość i wytrzymałość zębom nadaje wapń, który odpowiada za mocne szkliwo. Największą ilość wapnia zawiera mleko roślinne, szpinak, rośliny strączkowe, rabarbar, łosoś, sardynki, buraki, orzechy i woda mineralna. Wrogiem próchnicy jest też fluor, który podobnie, jak wapń jest ważnym budulcem szkliwa i zębiny, a także rozpuszcza kwasy powstałe po posiłkach i działa antybakteryjnie. Fluor zawierają m.in. herbata, ryby, sól fluorowana, cielęcina i woda mineralna.

Dietę warto wzbogacić o wpływającą na twardość zębów, a rozpuszczalną w tłuszczach witaminę D, której dostarczają takie produkty, jak: łosoś, makrela, jajka, masło, kukurydza i kakao. Przeciwbakteryjna, a jednocześnie wzmacniająca naczynia krwionośne witamina C przeciwdziała pękaniu i krwawieniu dziąseł oraz odsłanianiu szyjek zębowych. W szczególności występuje w czerwonej papryce, liściach pietruszki, kapuście, kalarepie, kalafiorze, brokułach, dzikiej róży, czarnej porzeczce, poziomkach i truskawkach. Na dziąsła wzmacniająco działa witamina A, która ma też wpływ na dobry stan błony śluzowej w jamie ustnej. A zawierają ją: ryby, wątróbka, jaja, masło, żółte sery, marchew, warzywa zielone, morele, brzoskwinie, śliwki i wiśnie.

Warto pamiętać, że niektóre produkty przyspieszają, a inne chronią przed rozwojem próchnicy, dlatego ważna jest kolejność spożywania posiłków. Jeśli lubimy produkty kwaśne, jak np. owoce cytrusowe czy białe wino powinniśmy przez godzinę nie myć zębów. Ponieważ zgromadzone w nich kwasy szkodzą tkance dziąseł, niszczą szkliwo i wywołują nadwrażliwość zębów. Zaleca się nawet picie soków owocowych przez słomkę. Poza tym szkodliwy dla naszych zębów cukier zawierają np. słodkie winogrona i czereśnie stwarzające ryzyko rozwoju próchnicy. Jedząc owoce musimy też uważać na te, które mają drobne pestki, kaleczące dziąsła i zalegające w przestrzeniach międzyzębowych. Najzdrowsze dla naszych zębów są jabłka, naturalnie oczyszczające jamę ustną, a także potęgujące wydzielanie śliny, która usuwa z jamy ustnej resztki jedzenia i chroni zęby przed działaniem cukrów i kwasów. 

Nie tylko dla zdrowia zębów powinniśmy spożywać: ryby – zawierające wapń, fosfor i witaminę D; surowe warzywa – kalarepę, marchew, rzodkiewkę, seler naciowy –usuwające osad i płytkę nazębną; przetwory mleczne – jogurty i sery – chroniące przed demineralizacją zębów; pieczywo pełnoziarniste – bogate w magnez, algi – z mnóstwem mikro- i makroelementów, a także pić zieloną herbatę, gdyż zawiera fluor.

Jesz słodycze… masz problem z zębami!

Wystrzegajmy się natomiast bardzo szkodliwych słodyczy, a także chipsów i hamburgerów, w których zawarta sól powoduje wydalanie wapnia z organizmu. Powstawaniu żółtobrunatnych osadów na zębach, a tym samym ich demineralizacji sprzyjają: mocna kawa, herbata, cola czy czerwone wino. Czasem takie osady można usunąć tylko podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. 

W dbałości o własny zdrowy uśmiech, powinniśmy dwa razy w roku odwiedzać lekarza stomatologa, który nie tylko wesprze nas w walce z próchnicą, ale też doradzi, jak zadbać o nasze uzębienie. 

Z pomocy doświadczonych lekarzy stomatologów można skorzystać w przychodni stomatologicznej Royal Dent w Centrum Obsługi Medycznej w Chorzowie. 

Scroll to Top