Wakacje w tropikach - zaszczep się

Wakacje w tropikach

Planujesz wakacje w tropikach? – zaszczep się

Nie wystarczają Ci już wakacje w kurortach polskich lub zagranicznych. Jesteś spragniony bardziej survivalowej wyprawy np. do Afryki, Ameryki Środkowej lub Południowej czy też na Daleki Wschód? Wcześniej zadbaj o swoje zdrowie…

Wybierając się w podróż do tropików, powinieneś przygotować plan pobytu, szczególnie jeśli zamierzasz zobaczyć, jak żyją tam tubylcy, wejść do dżungli, pojechać na safari lub obozować pod gołym niebem.

Dlatego jeszcze w Polsce musisz się zaszczepić – jeśli planujesz dłuższy pobyt w Afryce lub Azji, czy też chorujesz na przewlekłe choroby np. związane z wiekiem. Dlaczego? Ponieważ w takich rejonach możesz narazić się na ciężkie choroby tropikalne m.in.: żółtą gorączkę, wściekliznę, malarię czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Choroby te są szczególnie groźne w okresie występowania deszczy tropikalnych. I prawie pewne jest, że zachorujesz, jeśli wcześniej nie zaszczepisz się.

Choć szczepienia nie zabezpieczają przed wszystkimi chorobami tropikalnymi są zalecane, a nawet wymagane w niektórych krajach afrykańskich, a zaświadczenie o szczepieniu sprawdzane jest nawet podczas śródlądowań w państwach Afryki Środowej.

Żółta gorączka

Szczególnie groźna jest żółta gorączka, a ryzyko stwarza nawet samo szczepienie, gdyż do organizmu wprowadzany jest żywy wirus, który może wywołać chorobę, a nawet śmierć. Podczas egzotycznych podróży narażony jesteś nie tylko na ukąszenia i ugryzienia tropikalnych owadów i zwierząt. Wielkim zagrożeniem są kąpiele w zbiornikach stojącej słodkiej wody. Pasożyty w nich żyjące mogą wniknąć przez zdrową skórę i rozwijać się np. w pęcherzu moczowym. Dolegliwości pojawiają się dopiero po pół roku i sprawiają, że bardzo cierpisz.

Zemsta faraona

Planując podróż po tropikach, zaszczep się ponownie na błonicę, tężec, polio, krztusiec, gdyż po 10 latach słabnie odporność na te choroby. Dodatkowo możesz zaszczepić się na żółtaczkę typu A i B oraz dur brzuszny szczególnie jadąc do popularnego Egiptu. Kraj ten znany jest też z tzw. „zemsty faraona”, czyli infekcji przewodu pokarmowego wywołanych przez występujące w wodzie bakterie e coli, których szczepy są inne niż w Polsce. Pamiętaj też, aby na takim wyjeździe jeść produkty gotowane, sparzone lub obrane i pić wodę mineralną gazowaną. Trudno bowiem sprawdzić czy butelka z wodą niegazowaną wcześniej nie została ponownie napełniona.

Niczego nie jedz też na bazarach. Często myj ręce lub odkażaj je – podobnie, jak w przypadku Covid-19 – żelem spirytusowym. A jeśli już dopadnie Cię infekcja, dużo pij, ale nie zażywaj leków wstrzymujących biegunkę, bo organizm w ten sposób broni się przed chorobą.

Wścieklizna

Przed podróżą do Indii zaszczep się przeciwko nieuleczalnej i śmiertelnej wściekliźnie. Na tę wirusową chorobę, każdego roku umiera tam kilkanaście tysięcy dzieci. Wściekliznę łatwo poznać po zachowaniu zarażonych nią zwierząt: te dzikie – łagodnieją, a udomowione stają się agresywne. Na przykład na popularnej wyspie Bali żyje wiele bezpańskich psów zarażonych wścieklizną.

Zagrożeniem dla zdrowia i życia mogą być również nietoperze, które spotkasz w jaskiniach. Wirusa wścieklizny wydzielają z moczem, a Ty wdychając jego opary zarażasz się chorobą. Niektóre gatunki nietoperzy mają tak ostre zęby, że nie czujesz ich ugryzienia, zwłaszcza podczas nocy pod gołym niebem.

Malaria i denga

Te niebezpieczne choroby przenoszą komary. Owady wabione są światłem lub chowają się w ustronne miejsca. Dlatego wieczorem po zamknięciu okien musisz wybić wszystkie, a okna uszczelnić taśmą lub plastrem. Najlepiej mieć ze sobą moskitierę lub środek na insekty tropikalne DEET w stężeniu od 30 do 50 proc., bo na moskity nie działają nasze środki owadobójcze.

Na malarię możesz stosować tabletki, np. malarone, który nie daje powikłań, objawów ubocznych, ale nie można go łączyć z alkoholem. Przy czym cena za 12 pigułek jest bardzo wysoka, jednak zażycie nawet dwóch tabletek w momencie wystąpienia choroby może uratować życie.

Ryzyko zarażenie malarią w tropikach jest ogromne, dlatego rano i wieczorem ubieraj się tak, aby osłaniać ręce i nogi, najlepiej w jasną odzież, gdyż kolory ciemne przyciągają komary. Smaruj się też repelentami. Jeśli chronisz się również przed słońcem to najpierw użyj preparatu na słońce, a dopiero później na komary.

Decydując się natomiast na Daleki Wschód, powinieneś wiedzieć, że tam przez cały rok panuje grypa i niebezpieczne – przebiegające bezobjawowo – japońskie zapalenie mózgu przenoszone przez moskity.

Podróże kształcą…

… podróżując, nie zapominaj jednak o swoim zdrowiu. Wybierając się w tropikalne zakątki świata zabieraj zawsze ze sobą apteczkę, aby w przypadku pojawienia się objawów choroby możliwie szybko rozpocząć leczenie. Pamiętaj też, że w takich miejscach nie zawsze możesz zwrócić się po pomoc medyczną, lekarstwa są drogie, kupowane zaś bez recepty mogą nie zawierać leku. A w przypadku wielu chorób tropikalnych czas ma decydujące znaczenie. Dlatego lepiej się zabezpieczyć niż uczyć na bolesnych i niosących zdrowotne konsekwencje błędach.

Scroll to Top