Zaćma – choroba groźna, ale w pełni uleczalna
Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a z upływem czasu pojawiają się coraz to nowe problemy zdrowotne. Proces ten nie omija również Twoich oczu, dla których jednym z najpoważniejszych schorzeń jest zaćma, zwana też kataraktą.
Pojawia się głównie po 55. roku życia, ale również może być wrodzona lub dziedziczona i zdarza się, że chorują na nią dużo młodsze osoby, a nawet dzieci. Zaćma może być także konsekwencją krótkowzroczności lub cukrzycy. A nieleczona, bardzo często prowadzi do utraty wzroku.
Oprócz zaćmy starczej, rozróżniamy: urazową, metaboliczną (np. związaną z cukrzycą), toksyczną (nadmiar toksyn w organizmie) i wikłającą. Ponadto możesz zachorować na zaćmę jądrową, jeśli złuszczająca się skóra oka odkłada się w twardziejącej soczewce; zaćmę korową – kiedy w naturalny sposób twardzieje kora, a także na najrzadszą – zaćmę podtorebkową, która jest konsekwencją zabiegu na oczach, wstrząśnienia mózgu, napromieniowania lub guza oka.
Zaćma sprawia, że ciemnieje świat
Nieuniknionym jest, że z wiekiem pogarsza się Twoje widzenie, a typowym objawem zaćmy są tracące swą przejrzystość soczewki jednego lub obu oczu. Przy zaćmie postrzegasz otaczający świat mniej wyraziście i ostro, pojawia się wrażenie oślepienia przez światło, problemy z widzeniem kształtów z bliskiej odległości oraz kolorów, które stają się bardziej wyblakłe lub ciemnieją. Poza tym źle widzimy po zmroku, mamy trudności w czytaniu oraz ocenie odległości, a także może pojawić się zez lub oczopląs.
Nowoczesna medycyna pozwala szybko zdiagnozować zaćmę, a jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg wszczepienia sztucznej soczewki, profesjonalnie nazywany fakoemulsyfikacją. Taka operacja jest bezbolesna, bezpieczna i trwa 20 – 40 minut. W jej trakcie usuwa się zmętniałą soczewkę oka, a w to miejsce wszczepia się sztuczną jednoogniskową lub wieloogniskową (multifokalną), która pozwala na dobre widzenie do bliży, odległości pośrednich i dali. Dodatkowo, w ten sposób koryguje się również astygmatyzm i inne wady wzroku. Co ważne, już po kilku godzinach od zabiegu możesz opuścić klinikę okulistyczną.
Po zabiegu chronimy oczy
W pierwszych dniach po operacji możesz odczuwać swędzenia lub nadwrażliwość na światło. Nie powinieneś wtedy pocierać oczu. A dla uniknięcia przypadkowych urazów, lekarz może zalecić osłanianie ich przez kilka nocy. Poza tym powinieneś zakraplać je przepisanymi przez okulistę kroplami, a także nie przemęczać wzroku, podnosić ciężarów, wykonywać gwałtownych ruchów głową, schylać się. Przebywając na słońcu musisz zakładać okulary przeciwsłoneczne. Należy też odbyć kontrolne wizyty u specjalisty. Jeśli zdecydowałeś się na wewnątrzgałkową soczewkę jednoogniskową, konieczne będzie dobranie odpowiednich okularów. Jednak nie wcześniej niż w miesiąc po zabiegu usunięcia zaćmy.
Zaćma znacznie pogarsza komfort życia, dlatego nie powinieneś zwlekać z leczeniem do ostatecznego stadium jej zaawansowania. Szczególnie, że po operacji zaćmy możesz w pełni odzyskać dobry wzrok. Decyzję taką podejmij wspólnie z lekarzem okulistą. To on kwalifikując do zabiegu, przeprowadza szczegółowe badania oczu, a także ocenia ogólny stan zdrowia.
Dzięki zastosowaniu podczas operacji zaćmy odpowiednich wieloogniskowych soczewek, nie tylko wyleczysz chorobę, ale także pozbędziesz się okularów.
Jeśli jednak musisz założyć szkła optyczne, skorzystaj z oferty Optyk Aleksandra Jastrzębska w Centrum Obsługi Medycznej w Chorzowie.