Zespół cieśni nadgarstka – kiedy ręce odmawiają posłuszeństwa.
Zespół cieśni nadgarstka… wprawne ręce pozwalają nam wykonywać wiele czynności, często wymagających dużej precyzji. Przeciążenie pracą, choroby i urazy mogą jednak ograniczyć tę sprawność, przyczyniając się do powstania zespołu cieśni nadgarstka.
Niepokojące symptomy, jak ból, mrowienie oraz drętwienie palców, a z czasem zaburzenia czucia w opuszkach, osłabienie, a nawet zanik mięśni rąk sprawia, że trudno Ci utrzymać w dłoniach pewne przedmioty i wykonywać różne prace. Możesz mieć problem nie tylko z chwytaniem, ale także z zaciskaniem pięści.
Ręce, które bolą
Zespół cieśni nadgarstka spowodowany jest uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, co wywołuje bolesne doznania także w okolicach kciuka oraz palców wskazującego, środkowego i serdecznego. Początkowo jest to bardzo uciążliwe nocą, a potem również w dzień ograniczając Cię manualnie.
Do rozwoju tej choroby przyczyniają się m.in. schorzenia reumatyczne, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, dna moczanowa, nadciśnienie tętnicze, nowotwory krwi, a także choroby zawodowe i urazy. Schorzenie jest często konsekwencją jednostajnie powtarzających się ruchów palców i nadgarstka. Głównie dolegliwości odczuwasz w dominującej ręce, a więc w prawej, jeśli jesteś praworęczny lub w lewej – jeśli leworęczny. Bywa jednak, że choroba dotyka obu rąk.
Do powstania zespołu cieśni nadgarstka przyczynia się powtarzalność pewnych prac, które wykonujesz rękami, jak np. pisanie na klawiaturze, jazda na rowerze, gra na instrumentach lub praca fizyczna. Choroba ta może pojawić się w każdym wieku, przede wszystkim jednak po 50. roku życia, a zapadają na nią częściej kobiety.
Cieśń nadgarstka można wyleczyć
Kiedy wystąpią pierwsze niepokojące objawy najlepiej skonsultuj je z lekarzem, który może przeprowadzić testy funkcjonalne, a także zlecić dodatkowe badania np. przewodzenia nerwowego, elektromiografię (badanie oceniające pobudliwość mięśni), USG lub rezonans magnetyczny.
Leczenie powinieneś rozpocząć możliwie szybko, ponieważ początkowe zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu są odwracalne. W zależności od zaawansowania choroby, zespół cieśni nadgarstka możesz leczyć zachowawczo, m.in. stosując ortezy na nadgarstek, zabiegi fizjoterapeutyczne, ultradźwięki, a nawet jogę. W przypadku cięższego przebiegu choroby konieczna jest operacja, po której potrzebna Ci będzie fizjoterapia, a może nawet zmiana pracy, której wykonywanie obciążało nadgarstek.