Kobieta mająca problem z zaśnięciem w środku nocy i zegar na ścianie pokazujący godzinę 3.20

(Bez)senność po trudach dnia codziennego

Prowadzisz intensywny, często stresujący tryb życia, chorujesz, a może to z wiekiem masz coraz większe problemy ze snem. Trudności z zasypaniem, wczesne przebudzanie się oraz wybudzanie się w trakcie snu sprawiają, że w ciągu dnia nie możesz normalnie funkcjonować i pracować.

Zdarza się też, że czujesz się zmęczony, pomimo że przesypałeś całą noc. Powodem może być zbyt lekki sen, który nie pozowała Ci dostatecznie wypocząć i zregenerować siły na nowy dzień. Jeśli problemy z bezsennością lub złą jakością snu zdarzają się co najmniej trzy razy w tygodniu i trwają dłużej niż miesiąc powinieneś zasięgnąć porady lekarza.

Przyczyną kłopotów ze snem może być też obturacyjny bezdech senny, który powoduje spłycenie lub zatrzymanie oddychania podczas snu. Może powtarzać się to wiele razy w ciągu każdej nocnej godziny. A konsekwencją bezdechu sennego są m.in.: zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze. Choroba ta wymaga specjalistycznego leczenia.

Zaburzenia snu – pierwotne i wtórne

W Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu (ICSD) nietypowe zachowania podczas snu zostały podzielone na pierwotne – występujące samoistnie oraz wtórne – towarzyszące innym chorobom.

Przyczyną pierwotnych zaburzeń sennych mogą być dyssomnia i parasomnia. W przypadku dyssomnii sen bywa nieprawidłowej długości lub jakości, czyli śpisz za krótko lub za długo bądź Twój sen ma zaburzony przebieg. W rezultacie możesz cierpieć np. na bezsenność lub hipersomnie, gdy śpisz ponad dziewięć godzin lub też ogarnia Cię nadmierna senność w trakcie dnia, pomimo że przespałeś całą noc. Możesz mieć też zaburzony rytm snu, doświadczać napadów senności w trakcie dnia (narkolepsja) oraz nagłego spadku siły mieści powodującego bezwładność i osunięcie się na ziemię (katapleksja). Pojawiać mogą się także omamy nocne i paraliż senny przy zachowaniu pełnej świadomości.

Parasomnia występuje natomiast wtedy, gdy przy prawidłowej długości snu, odczuwasz np. upojenie przysenne objawiające się uczuciem dezorientacji po przebudzeniu, lunatykujesz, czyli nieświadome wstajesz i chodzisz w trakcie snu, meczą Cię lęki nocne lub koszmary senne.

Problemy wtórne ze snem są spowodowane m.in. chorobami psychicznymi, jak np. zaburzeniami lękowymi, depresją, schizofrenią a nawet zespołem abstynencyjnym.

Sen z powiek mogą też spędzać nieprawidłowe nawyki utrwalane w codziennym życiu, np. nieregularne godziny zasypiania lub wstawania, drzemka w trakcie dnia, objadanie się przed snem, siedzący tryb życia lub zbyt duża aktywność przed snem, a także używkami, jak: kawa, alkohol lub papierosy.

Skutki niewyspania

Regenerujący sen ważny jest dla zdrowia oraz pozwala Ci normalnie funkcjonować w trakcie dnia. Zaburzenia snu nie tylko widoczne są na zmęczonej szarej twarzy, ale także negatywnie oddziałują na Twoją psychikę. Ponadto bezsenność m.in.: osłabia koncentrację, a także obniża Twoje zdolności intelektualne, jakość pracy oraz odporność na choroby psychiczne, sercowo-naczyniowe i żołądkowo-jelitowe.

Dlatego powinieneś szczególnie zadbać o komfort snu, kłaść się o regularnych porach, a przed snem unikać ciężkostrawnych potraw, używek oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. W zdrowym śnie tkwi bowiem siła Twojego umysłu oraz gotowość do podejmowania wyzwań dnia codziennego.

Słowa kluczowe: bezsenność, obturacyjny bezdech senny, zaburzenia snu

Scroll to Top