cyfrowa diagnostyka RTG

Cyfrowa diagnostyka RTG

Cyfrowa diagnostyka RTG przyjazna pacjentowi

Właściwie postawiona diagnoza gwarantuje prawidłowe leczenie, a tym samym szybszy powrót do zdrowia. Do najstarszych, a jednocześnie sprawdzonych metod obrazowania urazów i wszelkich zmian chorobowych służy radiografia kostno-płucna.

W NZOZ „Rentgenodiagnostyka-med.” Przy Centrum Obsługi Medycznej w Chorzowie pacjenci badani są przy pomocy nowoczesnego aparatu cyfrowego DR (Digital Radiography), wykorzystującego najnowszą technologię w diagnostyce obrazowej. 

– W naszej pracowni stworzyliśmy możliwość wykonania w pełni cyfrowych badań zgodnie z procedurami medycznymi radiologicznymi dla dorosłych i dzieci. Z naszych usług mogą korzystać zarówno chorzowianie, jak i mieszkańcy Świętochłowic, Zabrza, Siemianowic Śląskich, Katowic i Bytomia – o szerokim spektrum badań rentgenowskich mówi dyrektor NZOZ Iwona Tabin.

Cyfrowa diagnostyka RTG w COM Chorzów

W chorzowskiej pracowni Centrum Obsługi Medycznej radiografia cyfrowa zastąpiła klasycznego rentgena, gdzie obraz utrwalany był na specjalnej światłoczułej kliszy, a następnie wywoływany przez technika radiologicznego. – Obecnie bezpośrednio podłączony do aparatu detektor cyfrowy pozwala nam natychmiast uzyskać obraz po wykonanej projekcji. W ten sposób zdecydowanie poprawiliśmy jakość diagnostyczną – tłumaczy dyrektor Iwona Tabin.

W nowoczesnej radiografii cyfrowej zdjęcia od razu trafiają do pamięci komputera. A zaledwie kilkusekundowy proces pozwala na zmniejszenie do minimum dawki promieniowania przyjmowanej przez pacjenta podczas badania.

Obraz cyfrowy przy badaniach RTG

Obraz na kliszy fotograficznej powstały w klasycznym badaniu rentgenowskim nie może zostać zmieniony, a uzyskane w ten sposób zdjęcie bywa czasem trudne do analizy. Inaczej niż w technice cyfrowej, w której można szczegółowo studiować wybrany fragment lub całe zdjęcie. – Z jednej ekspozycji możemy uzyskać obraz tkanek miękkich i kostnych. Kiedyś taki efekt w radiologii analogowej osiągaliśmy po wykonaniu wielu zdjęć – po wielokrotnym naświetlaniu pacjenta. Teraz możemy w komputerze ustawić poziom zaczernienia, kontrastu, powiększać i dokonać pomiarów – tłumaczy pani dyrektor. 

Tradycyjną kliszę fotograficzną zastąpił trwały obraz cyfrowy, a przy tym łatwy w przechowywaniu i analizowaniu. Co więcej, istnieje możliwość stworzenia archiwum na płytach CD, DVD czy w pamięci komputera, z możliwością łatwego dostępu: przeszukania, przeniesienia i skopiowania.

Obrazy poddawane są też profesjonalnej ocenie: – Badania opisują lekarze radiolodzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Każdy z nich posiada II stopień specjalizacji w dziedzinie radiologii – zapewnia dyrektor Iwona Tabin. 

Badania radiologiczne w NZOZ „Rentgenodiagnostyka-med.” Przy Centrum Obsługi Medycznej w Chorzowie nie tylko prowadzone są na najlepszej jakości sprzęcie diagnostycznym, ale też wykonujący je specjaliści posiadają odpowiednie przygotowanie do obsługi wysokiej klasy aparatów cyfrowych RTG. 

Scroll to Top